2018 ősze. A csukaszezon beindult, én meg dolgozom. Addig győzködöm magam, amíg végül kiveszek egy szabadnapot, teljesen random módon, munkahét közepén, és irány a Velencei-tó, azon belül is a Szúnyog-sziget, a kikötő. Hagyományosan ez az egyik legjobb part menti csukázóhely a tavon, nem is tudom, hány ragadozót sikerült már zsákmányolnom itt korábban. Odaérkezésemkor kellemesen borult és szélcsendes idő vár. Az egyik legjobb csukás hely, a nádfal melletti placc már foglalt, idős bácsika ül rajta, nem fogott még semmit.

Első érdeklődők
A kishalfogás nem jelent akadályt, perceken belül van elég snecim és bodorkám. A terv egyszerű: az egyik, úszós szerelést jól látható helyre bedobom, ezt a nem túl nagy kiterjedésű öböl bármely pontjáról látom, és kapás esetén legfeljebb húsz másodpercen belül odaérek. A másik bottal pedig plasztik műcsalit fogok vertikálisan mártogatni. Hamarosan repül is az úszós szerelék pár méterre a parttól – tapasztalataim szerint a csukák leginkább a függőleges betonfal tövében, a part alá húzódva leselkednek. A másik botra ötgrammos fejjel kerül rá egy sárga gumiféreg. Az első dobások eredménytelenek, ám az úszó közben eltűnt… vagy mégsem? Pár méterrel a bedobás helyétől újra felbukkan, valami erőlködik rajta, kis kivárás után bevágok. Lanyha ellenállást követően egész derekas sügér tottyan a kezembe, rövid fotózkodást követően könnyes búcsút intünk egymástól. A sügeret hamarosan egy hasonszőrű társa követi a twisteren. No, mi van már, hol vagytok, csuxok?

A bácsika közben szedelőzködik, nyilván hajnal óta kint van már. Távozását követően átsétálok a helyére, mégiscsak vonzó megdobálni a nádfal tövét… és láss csodát, második dobásra komoly ütést kapok, bevágást követően erős védekezés, de nincs esélye a másfelesforma csukának, hamarosan tarkón ragadom. Jó lesz ez.

…és ez még csak a kezdet
Bár az öböl másik végéből is látom az úszót, lassan visszasétálok, közben mártogatom a betonfal mellett a twistert. A taktika nagyon egyszerű, leengedem a fenékre a műcsalit, majd onnan emelgetem felfelé lassan, hagyom visszahullani, időnként belehúzok egy-egy erősebbet. Az egyik belehúzást követően érzem, nem vagyok egyedül – bevágást követően ismét élénk ellenállás… bár az elkövető mérete nem indokolja, nincs meg a negyven centi sem a jószág, elválunk egymástól.


Lassan visszaérek az úszós cucc mellé – dobok innen is egy párat. Nem kell sokáig várnom, újabb szép, negyvenöt centi körüli csukával gyarapodik a mai zsákmánylista, remekül akadt a twister. Utána viszont nincs több ütésem, és az úszós bot is mozdulatlan. Új taktika kell… fogom az úszós botot és elkezdem körbesétálni az öblöt, kishallal mártogatva a betonfal mellett. Ezzel a módszerrel sikerült fognom még egy retúrcsukát, majd búcsúzóul az öböl közepéről twisterrel egy újabb retúrcsukát, de közben elment az idő, ideje ebédelni.


A délutáni folytatás Velencén
Délután egy másik helyszínt terveztem kipróbálni, mégpedig az Északi-strandnál lévő betonmólót. Úgy tíz éve, 2010 körül még rendszeresen lehetett egészen komoly süllőket is fogni innen, az utóbbi években viszont sajnos nagyon visszaesett a süllőállomány, emellett a nyári melegben nem nagyon lehet horgászni a fürdőzők miatt. Ősszel viszont beállnak a csukák a beton alá, remélem, belefutok én is pár szebb jószágba. (Ezek a gondolatok persze a horgászat idején voltak érvényesek, jelenleg 2022-t írunk, szerintem összesen nincs annyi csuka a tóban, mint amennyit aznap fogtam…)

Itt azért komolyabb nehézségekbe ütközik a hal kivétele merítő nélkül, nem is kockáztatok. Kishallal mártogatva járom körül a mólót, hónom alatt a merítővel. Először itt is egy komolyabb sügér jelentkezik, aztán erőszakos balin tesz csúffá, miután méterekre elhúzza, majd garatfogával ronggyá őrölve otthagyja a csalihalamat. Utána végre csukát akasztok, de lemarad. Bosszankodásomnak a víz felőli oldalon a beton alól kirabló csuka vet véget, méghozzá a nap legszebb hala: közelebb van a két kilóhoz, mint a másfélhez.

Micsoda nap! Három méretes és három retúrcsuka, három sügér, lemaradt balin, pár rontott kapás… micsoda rablóállomány van a tónak, gondolhattam ekkor még naivan… aztán jött 2021 és pár harcsa kivételével gyakorlatilag minden ragadozó kipusztult a vízből.
További velencei twisteres-cincálós pecáról szóló beszámoló itt:
További twisteres csukázós bejegyzés, de a Fűzvölgyiről itt:
Ördögh Máté
Jó élmények és csukák garmadája… sóhaj… hasonlóan érzek, csak menyhalak terén. Belőlük is milyen sok volt 2010 környékén…
András
Szerintem menyhalat még mindig jobb eséllyel zsákmányolsz a Dunából, mint csukát a Velencei-tóból… 🙁 🙁
Ördögh Máté
Ebben lehet valami. A Dunán legalábbis nagyobb a remény, miszerint talán a következő évben jobb lesz a menyhal (paduc, márna stb.) helyzet, különösen akkor, ha kiadósabb és tartósabb áradások hoznak „telepítést” a mellékvizekből (is). A Velencei-tó sajnos sokkal inkább magára van/lesz utalva.
András
Velencei-tó: a következő legalább 2-3 évben csak ponty és ezüstkárász, kész. Esetleg bodorka, sneci, vörösszárnyú és kisdévér még melléjük. Semmi mást nem lehet fogni.